Až mám z toho husí kůži

Teď jsem se nějakou dobu odmlčela v psaní článků. Měla jsem úplně vymazáno:) Potřebovala jsem na chvíli vypnout a dobít si baterky.

V květnu jsem dokončila eBook Kurz efektivní komunikace – cesta k lepším vztahům, který mě stál hodně úsilí a času. V červnu jsem sbírala energii a celý červenec jsem se věnovala organizaci svatby mé dcery. Svatbu máme úspěšně za sebou. Byla skvělá! Vše se podařilo a všichni byli spokojeni a patřičně veselí. A u mě se zase objevila chuť psát.

Spouštěčem

byl dnešní den v čekárně u doktora. Byla jsem objednaná na preventivní prohlídku na 10.30. Vstoupila jsem do čekárny a … Páni, přede mnou sedělo ještě 5 lidí. Naštěstí jsem to tak trochu tušila a vybavila se knihou. Usedla jsem na lavici, vytáhla knihu a začala číst.

Jenže ne a ne se zabrat do čtení. Kousek ode mě seděla maminka s asi tak 2,5 letou holčičkou. Z řeči jsem vyrozuměla, že už čekají asi hodinu. Holčička už podle toho byla parádně naštvaná. Vypadalo to, že její míra trpělivosti opravdu přetekla. Ať jsem dělala, co jsem dělala, nedařilo se mi do knihy začíst, protože jejich rozhovor byl opravdu velmi sugestivní.

Maminka:

„Jestli budeš teď hodná, tak já zítra budu u zubaře na tebe taky hodná.“ … „Přestaň už nebo ti nařežu!“

Holčička vzala hračku a hodila ji na zem.

Maminka: „Zvedni to! Slyšíš, okamžitě to zvedni!“

child-652552_1280

Chytla holčičku za ruku a táhla ji k hračce. Holčička se bránila a hračku nezvedla. Zvedla ji matka. Po té co ji zvedla, několikrát plácla holčičku po zadku. Co následovalo? Asi si domyslíte… Holčička spustila srdceryvný pláč.

Matka ji začala slibovat, že jakmile přijdou domů, že se napapají a holčička půjde spát a když se vyspí, pokud bude hezky, půjdou do bazénku. Holčička se zklidnila. Hurá!

Říkám si, nevšímej si toho, jsou to její výchovné metody a ty tu nejsi od toho, abys někoho poučovala a pomalu se začítám do knihy. Najednou slyším matku:

„Nekopej mě! Tak já tě taky kopnu!“ A fňukání. Asi ji opravdu taky kopla. „Vidíš, jaké to je, když někoho kopeš?!“ Holčička začíná kolem sebe bouchat pěstičkami. Matka na to reaguje: „Markéto, já s tebou půjdu ven a tam tě zbiju! Chceš?“

To už jsem nevydržela

a vložila se do toho. „Myslím si, že by třeba pomohlo, kdybyste jí řekla nějakou pohádku.“ Na to maminka reaguje: „Já žádnou neumím, já na to potřebuji knížku.“  Zkouším dál: „Tak třeba nějakou vymyšlovací.“  Odpověď však je: „No, to už vůbec ne. Já nemám fantazii.“

Z mého čtení už nic nebude, nechce se mi poslouchat další nesmyslný rozhovor mezi matkou a dcerou. Snažím se holčičku nějak zaujmout. „Ukážeš mi, co to máš za plyšáčka? A má jméno? Trochu ho pohladíme, co říkáš?…“ Na holčičce je vidět, že je s trpělivostí na štíru. Naštěstí  maminku už volají do ordinace, takže obě odcházejí.

Přemýšlím nad tím,

co jsem teď zažila. V poslední době se komunikací mezi lidmi hodně zabývám. Vždyť jsem o tom napsala celý eBook! Dala jsem si cíl, trochu přispět k zlepšení vztahů mezi lidmi tím, že bych chtěla šířit osvětu, jak změnit u co největšího počtu lidí starou – neefektivní komunikaci na komunikaci efektivní – tedy takovou, která je v hovoru příjemná a přínosná.

A kde začít?

family-1517192_1280

Myslím si, že velmi důležitým obdobím v rozvoji naší osobnosti je dětství. Učíme se mluvit a chovat nápodobou. Je důležité, jak s námi mluví rodiče a další dospělí. My – děti – na to reagujeme a často přejímáme stejné modely chování a mluvy.  Jak rosteme, používáme takové komunikační techniky, jaké jsme se naučili ve své rodině.

Věřím, že maminka, popsaná výše, se snažila, jak nejvíc mohla. Nechodila do žádného kurzu, jak být správným rodičem. A tak reagovala, jak se to naučila od svých rodičů.

Chtěla, aby holčička byla klidná, poslušná, neobtěžovala druhé v čekárně.

Použila k tomu komunikační techniky: Příkazy, vydírání, výhružky, slovní agresivitu a dokonce i fyzickou agresivitu.

Nic z toho ji nepřineslo pozitivní výsledek. VŠECHNO SE MÍJELO ÚČINKEM!

Její slova a reakce vyvolaly v holčičce odpor, touhu neposlechnout a také – agresivitu.

Vlastně to bylo jako zrcadlo.

Holčička se nějak chovala, matka na to reagovala tlakem (slovním i v chování) a holčička jí to vracela zpátky. Agrese se stupňovala. Kdo vyhrál? V této chvíli matka. Má větší slovní zásobu a pádnější ruku. Časem by se však role mohly otočit.

Jak z toho ven?

Chce to úplně změnit taktiku: Já jsem dospělý, já znám své dítě, tudíž vím, co má rádo, čím ho zaujmout.

Děti milují příběhy, říkanky, doteky. Stačí jen změnit směr jejich pozornosti, zaujmout je. Pokud se nudí, dát jim podněty k přemýšlení nebo ke hře.

To je jedna stránka a ta druhá…

Změnit své komunikační techniky.

Stačí vžít se do pocitů dítěte: Jaké by to bylo, kdyby jste často slyšeli samé příkazy? Co by to ve vás vyvolalo? Odpor? Zlost?  Jaké to je, když vám někdo vyhrožuje? Co u toho cítíte? Strach, hněv, agresi? Jaké to je, když vás někdo plácne? Co to ve vás vyvolá?

V eBooku Kurz efektivní komunikace – cesta k lepším vztahům se těmito tématy intenzivně zabývám. Najdete v něm test, kde si zjistíte, jaké neefektivní komunikační techniky používáte. Dozvíte se, která slova v naší mluvě jsou efektivní a kterým je lepší se vyhnout. Všechny získané informace si budete moci vyzkoušet interaktivní formou v deseti komiksových mini-příbězích ze života. Naučíte se, jak své neefektivní komunikační návyky změnit.

Mým velkým přáním je,

aby eBook byl pomocníkem pro lidi, kteří mají chuť u sebe něco změnit a jsou ochotni pro to něco udělat. Přestože každá změna našeho chování vyžaduje trpělivost a vůli, už jen to, že začneme, má obrovský význam!

Každý

ve svém životě hrajeme spoustu rolí – partner, rodič, dítě, kamarád/ka, spolupracovník apod. Ale stále jsme to tatáž bytost. A pokud JÁ změním svá slova na hladivá, milá, pozitivní – tak se to přece musí odrazit ve všech mých vztazích. A když mou změnu uvidí ti druzí, tak mohu být pro ně podnětem, aby se také změnili. To je přece úžasné!

 

Ivana Mutinová
Miluji život a baví mě užívat si ho plnými doušky. Mým posláním je pomáhat dospělým i dětem nalézt příčiny jejich zdravotních nebo psychických problémů. Učím je jednoduché techniky a komunikační dovednosti, aby si dokázali poradit s každou životní situaci a uměli přijmout a také zpracovat své emoce. Jsem autorkou eBooku Kurz efektivní komunikace>> a 5 technik, jak nebýt manipulován>> Zde si můžete přečíst můj příběh>>
Komentáře
  • Naučte se 5 jednoduchých technik, které Vám pomohou zvládnout každodenní manipulace a učiní Váš život zábavnějším.