Děsivé sny nás chtějí naučit říkat NE?!

Celý náš život je natočený v podvědomí jako jeden dlouhý film. Od početí až do současného okamžiku. Kolik různých situací a příběhů je tam uloženo! To by kolikrát bylo na několik celovečerních filmů. Některé části našeho života by mohly být inspirací pro super komedie, ale mnohdy by to mohl být scénář spíše pro drama nebo horror.

   Příběh, který vám budu vyprávět, začal sny.

Žena za mnou přichází, abych jí pomohla s nočními můrami. Zdají se jí v posledních třech letech stále podobné sny. Průběh je stejný, mění se jen prostředí. Sen začíná, že jede s manželem a skupinou lidí na zájezd. V autobuse panuje všeobecné veselí a dobrá nálada. Autobus zastaví, obvykle v nějakém městě a účastníci zájezdu s průvodcem jdou na prohlídku. Přicházejí na náměstí a mají rozchod.

copenhagen-893859_1280

Najednou žena zjišťuje, že se ztratila. Bloudí někde v uličkách a nemůže najít cestu zpět. Je zoufalá a bezmocná. Hledá mobil a snaží se dovolat manželovi. Spojení však nefunguje. Její napětí se stupňuje. Budí se ze sna s pláčem a celá zpocená strachem co bude.

Říká, že by chtěla porozumět, proč se jí takové sny zdají. A také, proč se pořád opakují. Trvá to už dlouho a je jí to velmi nepříjemné.

Nechci vytvářet žádné hypotézy.

Proto jí navrhuji, že se zeptáme jejího podvědomí přímo – přes svalový test. Svalový test odpovídá na mé otázky ano/ne a je skvělým a rychlým vodítkem, když hledám příčiny problémů v minulosti.

Ptám se, jestli příčiny těchto snů souvisí nějak s minulostí. Ukazuje mi to, že ano. Tak se ptám, v kterém věku byla nějaká situace, která je spouštěčem těchto snů.

První situace, která se nám objeví, je porod.

Má pocit, že je u maminky v bříšku a najednou tam začínají velké tlaky a něco ji chce vypudit ven. A ona nechce, bojí se, jak ji tam venku přijmou, jestli bude vítána. Chce být ještě v bezpečí, v bříšku, ještě chvíli schovaná. Má strach, co bude. Nejde se tam však udržet. Už musí na svět a být sama za sebe. Ošetříme pocit odloučení, který se v té chvíli silně zakořenil a hledám další situaci.

embryo-159691_1280

Testuji a ukazuje se nám druhý měsíc prenatálu a pocit, že nemá volbu.

„Co to může být?“ ptám se jí. Ví to. Má tři sourozence a když maminka otěhotněla s ní, tak už další dítě nechtěla. Snažila se všemi prostředky (horká voda, skákání ze schodů), se jí zbavit. Ale nepovedlo se to. Holčička se udržela. Prožívala silný strach, co bude. Přežije to? Až se narodí, přijmou ji? Byla malé embryo, zachumlaná v klcích dělohy a říkala si, že až vyjde na svět, tak bude moc hodná a poslušná, aby ji měli všichni rádi.

Ptám se jí, jak by pocit, že nemá volbu, mohl souviset s přítomností.

Chvíli se zamyslí a pak na to přijde. „Máme hodně známých a taky hodně aktivit. Ale někdy se mi nechce všude být, tak řeknu, že nejdu.“ „Hmm, tak to je dobré, když jim to dokážete říct.“

„Jenže to má háček. Oni mě začnou přemlouvat, ať netrhám partu a já se nechám přemluvit a jdu. A pak se stejně ani nebavím, fakt bych radši byla doma, v klidu. Tak si nadávám, že jsem blbá, že jsem se zase neposlechla.“

„Takže vy si zatím NE neumíte stát?!“

„Jo, neumím. Vždycky jim nakonec vyhovím.“ „A teď už víte, proč to tak máte?“ „Jo, vím. Moc jsem odmala chtěla, aby mě měli rádi, ale nikdy jsem si to nespojovala, že by to mohlo pramenit z toho, že mě mamka nechtěla. Teď už tomu rozumím, já už jsem jí to dávno odpustila, ale potřebovala jsem to pochopit.“

A jak to souvisí s těmi sny?

Strach z odloučení hraničící se ztrátou života (prenatál) se projevuje v silné potřebě někam patřit, být součástí rodiny nebo skupiny přátel. Ve snu se oddělíte od lidí, ale prožíváte to jako stres a máte strach co bude.

Dal by se váš sen pozměnit?

coffee-1221020_1280

Vytváříme nový scénář. Zabloudí, ale prochází uličkami a kochá se krásnými domy, jejich květinovou výzdobou, pozoruje lidi kolem sebe. Přichází k malé kavárničce, usedá k venkovnímu stolku a objednává si kávu. Najednou se objevují členové výpravy. Hrnou se k ní a halekají, že ji všude hledají.

Směje se. To je báječná představa. Já přece nic nemusím. Já si tu samotu můžu užít. Oni si mě zase najdou.

Bylo to hluboké poznání. NIC NEMUSÍM. Odchází s rozhodnutím, že NE od této chvíle bude NE. Může si to dovolit, protože ví, že ji to nijak neohrozí. Naopak…

 MŮŽE PRO SEBE ZÍSKAT VĚTŠÍ SVOBODU.

 

 

Ivana Mutinová
Miluji život a baví mě užívat si ho plnými doušky. Mým posláním je pomáhat dospělým i dětem nalézt příčiny jejich zdravotních nebo psychických problémů. Učím je jednoduché techniky a komunikační dovednosti, aby si dokázali poradit s každou životní situaci a uměli přijmout a také zpracovat své emoce. Jsem autorkou eBooku Kurz efektivní komunikace>> a 5 technik, jak nebýt manipulován>> Zde si můžete přečíst můj příběh>>
Komentáře
  • Naučte se 5 jednoduchých technik, které Vám pomohou zvládnout každodenní manipulace a učiní Váš život zábavnějším.