Jde to i jinak

Jela jsem na návštěvu ke své dceři a při řízení mi volně plynuly myšlenky v hlavě.  V jedné chvíli mě napadla otázka: „O čem by měl být můj další článek?“

Chvíli jsem jela, pozorovala krajinu a najednou mi přišla odpověď. Mělo by to být něco pozitivního. Zatím jsem psala příběhy a poukazovala na chyby v komunikaci. Vezmu to z druhého konce a napíšu o situaci, kdy lidé mezi sebou komunikují efektivně.

Bingo! Jasně, to je ono!

Měla jsem radost, že vím už směr. Teď jenom rychle zažít nějakou situaci! Představte si, že jsem nemusela dlouho čekat. Přání se mi splnilo během pár minut. Sice trochu jinak než bych čekala, ale splnilo.

A jak?

Přišla jsem k dceři, uvařila mi čaj a začaly jsme si vykládat. Nadšeně mi povídala o svém setkání se svou kamarádkou a jejím tříletým synem Edíkem. Ten příběh mě nadchl. To je přesně ono, o čem jsem chtěla psát!

Poprosila jsem ji, aby jej pro mě sepsala a tak jej tady s vámi sdílím:

S Lídou se známe ze studií a už jsme se dlouho neviděly. Protože jsme z různých měst, domluvily jsme se, že se sejdeme v nákupním centru v Ostravě. Malého Edu jsem znala jen z vyprávění, a když mě poprvé uviděl, trošku se styděl. Později se však z něho vyklubal klučina, který má ke studu velmi daleko. Hrál si v dětském koutku a vůbec neměl problém navazovat kontakty, jak s dětmi, tak dospělými.

brothers-179375_1920

S Lídou jsme si měly tolik, co říct!

A tak jsme nechaly Edíka si hrát a my si zatím v klidu povídaly. Povídání by nebralo konce, ale chtěly jsme ten čas využít i pro nakoupení nějakého oblečení. Kamarádka proto zavolala Edu a řekla mu, že půjdeme do obchodu. Ale Edík měl jiný názor. Začal hrozně vyvádět, že tam nepůjde, protože on chce jít ještě na průlezku.

V tu chvíli jsem úplně impulzivně zareagovala.

Přičapla jsem si k němu, abychom si viděli do očí a neměl pocit, že jsem nad ním výš a povídám:,,Edíku, doteď sis hrál a teď se zase my chceme na něco podívat. Buď teď půjdeš s námi a potom si zase budeš hrát na průlezce, anebo můžete jet domů. Co si vybereš?“ Edík si vybral, že půjdeme do obchodu.

Uf, tentokrát mi to vyšlo!

Uvědomila jsem si, že příště bych měla dát na výběr asi jinou možnost. Protože, kdyby se rozhodl jet domů, museli by jet domů, jinak by to ztratilo efekt a příště by mi nevěřil.

Prošly jsme pár obchodů s dětským oblečením a už jsme chtěly odejít, když kámoška zahlídla hračkárnu a tak ji napadlo, že bychom se mohly ještě tam podívat. Edík se mě po celou dobu držel za ruku a byl vpohodě.

Vešli jsme do obchodu s hračkami a začalo „divadlo“…  

Edík uviděl auto a začal řvát, že ho chce. Škubal mě za ruku a stále opakoval stejná slova – patřičně hlasitě, aby jej maminka slyšela. Maminka mu říká: „Tak Edíčku, víš co, napíšeme Ježíškovi.“ Nepomohlo to. Začala rezignovat. A tak prohodila jen tak, do vzduchu:,,Já jsem tě tady neměla brát, zlatíčko moje…

car-1116056_1920

Ovšem Edík mi dál škubal za ruku a křičel.

Tak jsem se sehnula k němu a povídám:,,Tak pojď, podíváme se na to autíčko, jak vypadá. Dobře si to zapamatuj, jakou má barvu, tvar… abys věděl, co máš vlastně tomu Ježíškovi napsat, aby se nespletl a donesl ti přesně takové.“ Prohlídli jsme si auto a Edík s úsměvem na rtech a s klidem odešel z obchodu…

Tady vyprávění skončila.

Já jsem seděla a byla jsem nadšená. Řekla jsem ji, že ji obdivuji, jak si věděla rady, přestože je ještě mlaďoučká a své děti zatím nemá. A ona mi na to řekla: „Víš mami, jsem moc ráda, že jsi mě takhle vychovala a že všechno to studium a kurzy, které jsem ve svém životě absolvovala, byly k něčemu. Teď vím, že to u svých dětí budu umět zvládnout.“

Její slova mě moc pohladila na duši. Odjížděla jsem od ní naplněna radostí, že má dcera ušla takový kus cesty a tolik na sobě zapracovala! Cítila jsem, jak jsem na ni hrdá a ten pocit mám stále.

 

P.S. Poznali jste, jaké efektivní techniky použila na Edíka? V první situaci možnost výběru a v druhé situaci empatii a popis. Je to úžasné, že mohou taková jednoduchá slova fungovat! A co teprve, když se říkají pravidelně:). Jen je potřeba „neztratit hlavu“ a vědět, co říct.

P.S.S. Pokud byste měli chuť se dozvědět o efektivní komunikaci něco víc a chtěli byste se ji naučit používat, pořádám na konci listopadu kurz. Bližší informace o kurzu naleznete zde…

Ivana Mutinová
Miluji život a baví mě užívat si ho plnými doušky. Mým posláním je pomáhat dospělým i dětem nalézt příčiny jejich zdravotních nebo psychických problémů. Učím je jednoduché techniky a komunikační dovednosti, aby si dokázali poradit s každou životní situaci a uměli přijmout a také zpracovat své emoce. Jsem autorkou eBooku Kurz efektivní komunikace>> a 5 technik, jak nebýt manipulován>> Zde si můžete přečíst můj příběh>>
Komentáře
  • Naučte se 5 jednoduchých technik, které Vám pomohou zvládnout každodenní manipulace a učiní Váš život zábavnějším.