Můj příběh

   Miluji život a baví mě užívat si ho plnými doušky. Mým posláním je pomáhat dospělým i dětem nalézt příčiny jejich zdravotních nebo psychických problémů. Učím je jednoduché techniky a komunikační dovednosti, aby si dokázali poradit s každou životní situaci a uměli přijmout a také zpracovat své emoce.

Dnes žiju život podle svých představ. Jsem klidná a vyrovnaná. Žena, která ví, co chce a umí toho dosáhnout. Ne vždy, jde vše podle plánu a mých očekávání. Přesto tyto situace přijímám a učím se z nich. Umím si při tom udržet svou duševní rovnováhu a sebedůvěru a život si užívat.

Ale vždycky to tak nebylo.

Jako dítěti mi otec říkal, že jsem “vzteklina”. Dokonce se v mé rodině traduje příběh, kdy jsem, jako malá tříletá holčička, přímo na náměstí před všemi lidmi práskla s sebou na zem a řvala a kopala nohama, protože mi nechtěli dát to, co jsem chtěla.

Jenže za pár let už by nikdo cizí nepoznal, že jsem se jako dítě uměla takhle “rozparádit”. Stala se ze mě hodňoučká holčička, která se chtěla všem zavděčit. A když se naštvala, tak jen přestala mluvit. Dotáhla jsem to tak daleko, že jsem svoje emoce už skoro úplně popírala.

Začala jsem se zabývat pozitivním myšlením a to mi pomohlo ještě více ty pravé pocity zasunout hlouběji. Jenže moje tělo to už mnohokrát nemohlo vydržet. Takže jsem dostala v životě od něj mnoho lekcí. Ta nejsilnější byla, když jsem před deseti lety spadla z koně, měla naštípnutý obratel a dva měsíce jsem ležela skoro bez pohybu v posteli.

Řešila jsem si v tu dobu vztah se svým manželem, svůj pocit méněcennosti, svou bezmoc a bezradnost. Myslela jsem si, že když budu milá a laskavá, tak že se vše spraví. Jenže jsem si neuvědomila, že je to na úkor mě. Že sebe potlačuji. Že už nejsem sama sebou. A co se stalo?

Chtěla jsem se naučit jezdit na koni s trenérem v ohradě, tak abych měla pocit bezpečí, že mi poradí, co mám dělat, aby mě kůň poslouchal. Ale vše bylo jinak. Neposlechla jsem se a dala na doporučení druhých - abych jezdila bez sedla, sama, abych s tím koněm víc “souznila”.

A jak to dopadlo? Kůň třikrát vyhodil a potřetí se mu podařilo mě shodit. Skončila jsem na zádech s nalomeným posledním hrudním obratlem. Stačilo málo a já jsem mohla ochrnout. A v tu chvíli jsem si uvědomila, co je pro mě v životě důležité. Že je nejvyšší čas začít poslouchat sama sebe. Jak ty potlačované emoce musí ven.

To byl bod zlomu. A v mém životě nastal velký obrat. Nejdříve se vyvalily všechny dlouho utlačované pocity, ten hluboký nános hněvu. Zlobila jsem se na sebe, na druhé - učila se poznat svůj hněv, nebát se ho, dovolit mu se projevit tak, aby nezraňoval druhé lidi, ale zároveň neubližoval ani mě. Hledala jsem cestu, jak se s ním vyrovnat.

V tu dobu jsem pochopila přísloví, že hněv je špatný rádce, ale dobrý sluha.

Hněv mě donutil udělat několik změn v osobním i profesním životě.

Byla to dlouhá cesta, plná poznání a práce na sobě. Studovala jsem různé metody, které mi postupně pomáhaly své emoce zpracovat. Kineziologie, Regresní terapie, Rodinné konstelace. Zajímala se o EFT, NLP, Ho´oponono. Také mě zajímaly psychologické aspekty mezilidských vztahů, a proto jsem absolvovala Pětiletý sebezkušenostní výcvik. Četla jsem spousty knih.

Začala jsem tyto postupy uplatňovat na sobě a zároveň pomáhala lidem - dětem i dospělým - s jejich zdravotními i psychickými problémy. Za tu dobu jsem pomohla nejenom sobě, ale už skoro dvou tisícům lidí, jak se naučit svoje emoce prožít a zvládnout je, jak se naučit komunikovat se sebou a s druhými lidmi a zbavit se tak svých zdravotních i psychických problémů. 

Práce s dětmi a dospělými mě moc baví. Baví mě odhalovat tajemství, která jsou schovaná za jejich problémy. Líbí se mi, že skládám s nimi příběh jejich života a pomáhám jim se vyznat v jeho zákoutích. Hledáme společně odpovědi na otázky - proč ten problém, s kterým za mnou přichází, se objevil a jak se ho mohou  zbavit. 

Je úžasné, jak to zázračně funguje. Když se lidé zbaví starých podvědomých bloků, je to, jakoby z nich něco spadlo. A oni se mohou nadechnout a začít znovu. A nejlépe jinak. Učí se zpracovávat své emoce, učí se reagovat v situacích jiným způsobem, začínají používat efektivní komunikaci. A to má velký vliv na jejich vztahy - se sebou a s druhými lidmi.

Mám velkou radost, pozorovat, jak se z mých klientů stávají zářící bytosti, které chtějí žít život naplno a užívají si ho.