Technika č. 1 ani č. 2 nezabraly. Musela jsem přitvrdit na trojku.

Hurááá, páteček…

Můj oblíbený den. Tedy hlavně páteční odpoledne. To je začátek volna a já jsem nadšená. Hned plánuji s kým se sejdu a co budu dělat a jak si to parádně užiju.

Tento pátek pršelo a bylo dost nevlídně, tak jsem se rozhodla, že hned po práci navštívím své rodiče. Už jsem se na ně těšila. Taťka byl měsíc v lázních, takže jsme se dlouho neviděli. Ideální čas na čajíček a popovídání si.

 

Báječná pohoda…

Přijela jsem úplně zmrzlá, ale mamuška už měla uvařený čaj a nachystané jídlo. Sesedli jsme se v kuchyni – to je naše nejoblíbenější místo. Možná to dělá ten velký kulatý stůl, tady sedíme a plkáme nejraději.

Vyptávala jsem se taťky, jak se měl v lázních. Mamka povídala, co za tu dobu stihla udělat a já jsem jim vyprávěla, jak jsem sepisovala svůj první eBook 5 technik, jak nebýt manipulován. Vše plynulo v příjemné rodinné atmosféře.

 

Až do okamžiku, kdy jakoby taťkovi něco přelétlo přes nos…

Od té chvíle, ať jsme řekly cokoliv, tvářil se jako kakabus  a měl uštěpačné poznámky. „No, to snad není možné,“ říkala jsem si: „přece si nenechám zkazit náladu.“ Chvíli jsem dělala, že to nevidím a neslyším, tak jak to radím v technice číslo jedna. Ale nepomáhalo to. Naopak byl ještě víc nabručený.

No nic, vyzkouším techniku číslo dvě. A začala jsem mluvit o úplně něčem jiné. Chvíli to vypadalo, že by to mohlo zabrat a pak to zase sklouzlo k jeho sarkasmu.

 

Už toho mám dost…

Nebyla jsem naštvaná. Jen jsem nerozuměla, proč se tak chová a bylo mi v té situaci hodně nepříjemně. Už jsem nechtěla hrát tu hodnou holčičku, která dělá, že se nic neděje, když se děje.

A tak jsem se rozhodla mu to otevřeně říct: “ Tati, já se cítím úplně strašně. Kdybych byla malá, tak bych měla z tebe až strach, když takhle mluvíš. Je mi to velmi nepříjemné a je mi líto, že jsem se na tebe těšila a ty takhle bručíš…“

Reakce byla jako vždycky: „Zase mi tady děláš přednášku!?!“ Zvedl se a nasupeně odešel od stolu.

 

Ve mně hrklo…

Nechci, aby byl naštvaný. Ale nechci poslouchat jeho útoky a nepříjemná slova. Chci, aby jsme měli pohodu. Do háje. Takže odešel a už se nevrátí. Sedne k počítači a bude dělat uraženého. A my s mamkou tu zase budeme v kuchyni samy.

 

Zázrak…

Uplynulo pár minut a otevřely se dveře do kuchyně a taťka si šel sednout na své místo jakoby se nechumelilo. Páni, já snad spadnu ze židle. On to zkousnul. Měla jsem takovou radost. Hovor plynul dál, už jsme se k tomu nevraceli. Když jsme se loučili, dal mi velkou pusu a já jsem cítila, že mě má rád.

Celou cestu domů autem jsem si prozpěvovala: „Funguje to, funguje to.  Jen se nenechat vytočit“.

 

 

 

Ivana Mutinová
Miluji život a baví mě užívat si ho plnými doušky. Mým posláním je pomáhat dospělým i dětem nalézt příčiny jejich zdravotních nebo psychických problémů. Učím je jednoduché techniky a komunikační dovednosti, aby si dokázali poradit s každou životní situaci a uměli přijmout a také zpracovat své emoce. Jsem autorkou eBooku Kurz efektivní komunikace>> a 5 technik, jak nebýt manipulován>> Zde si můžete přečíst můj příběh>>
Komentáře
  • Naučte se 5 jednoduchých technik, které Vám pomohou zvládnout každodenní manipulace a učiní Váš život zábavnějším.